AČP je nejenom šiřitelem vize a konzumentem, ale také občasným uzenářem :-). Znechuceni mizernou kvalitou tuzemské uzenářské produkce, rozhodli jsme se v roce 2011 vyrobit špekáčky vlastní. Nikdo z nás nebyl vzdělán v oboru výroby uzenin, ale výsledek předčil očekávání - takové buřty jsme si nikdy nikde nekoupili. Zde na stránce je stručný popis zhotovení delikatesy, která nemá obdoby. Reporty z nepravidelně opakovaných akcí již nelze veřejně shlédnout. V roce 2022 byla většina webu T.O.Moudí pro veřejnost zablokována (z důvodu napadání nepřáteli trampingu).

Zde video z jednoho z ročníků:

Buřtobraní 2016


Doporučené špekáčky            Úvodní stránka            Jak se stát členem AČP?            Pečbuřtovské fotky


  

Důležité je maso - to "tradiční" výrobci často neberou na zřetel. 50% dobrých špekáčků musí tvořit hovězí maso. My použili kvalitní zadní hovězí a vepřový výřez libový. To se 4 dny předem naloží do soli. Naložené maso - hovězí i vepřové se v chladu namele na co nejjemnější prát (poměr jednotlivých složek by měl být 50% hovězího masa, 30% vepřového libového a 20% hřbetního sádla + koření)

 

  

Namleté maso se nechá přes noc odpočinout. Ráno v chladu se nejlépe ručně, nebo za pomoci kutru (ten my nemáme) rozmíchá na jemný prát. Nejprve hovězí maso na co nejjemnější (jako spojka) a poté se přimíchává namleté vepřové a nakonec sádlo nakrájené na kostičky. Sádlo doporučuji koupit nejdřív den před mícháním, ne s masem, které se nakládá. Na 10kg masa je dobré mít hodně pomocníků - nás bylo 10 a bylo to tak akorát. Důležitá poznámka - je v zájmu dobrého výsledku, aby teplota masa nepřekročila při přípravě 6 stupňů celsia!!! Když se maso ohřeje, začne se oddělovat tuk a to je nežádoucí!

 

     

Takhle by mělo vypadat vymíchané dílo, do kterého se přidává jako koření už jen pepř a muškátový oříšek. Červená paprika je jen pro barvu a to u těchto špekáčků není třeba - vysoký podíl hovězího dává buřtům dostatečně tmavý odstín... Česnek dělá nezvhledné černé skvrny! Z výsledného díla se udělá karbanátek a ochutná se - případně se prát ještě dochutí (sůl, pepř)

 

  

Dílo se pak za pomoci strojku a nástavce plní do střev. My použili umělá z Cuctisinu a byla to chyba - lepší je přírodní střívko! Špekáčky se rovnou váží potravinářským provázkem na požadovanou velikost

 

  

A pak se udí. Po uzení se dovařuje (v udírně by se buřty příliš vysušily)

 

  

Dovařené špekáčky se pak ještě dají osušit do udírny. Hotové buřty se dají na luft vychladnout

 

  

Po vychladnutí přichází radostná sklizeň a ochutnávka (je dobré ochutnat i teplé čerstvě vyuzené).

Zbývá zažehnout oheň a poctivě pečbuřtit...

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Špekáčky jsme si pak rozdělili a doma zamrazili. Na vandry jsme pak vyndali z mrazáku tolik,  kolik jsme potřebovali. Naší rodince vydržely cca čtvrt roku...

Kontakt: pecburti(zavináč)email.cz / Všechna práva vyhrazena / l.p. 2010 - 2023/